123 Main Street, New York, NY 10001

Megtakarítási lehetőségek – energiatakarékos fűtési javaslatok

Az első, legalapvetőbb lehetőségünk az energiatakarékosságra, hogy központi fűtés esetén az egész lakás fűtését szabályozó termosztátot a napszakok szerinti hőigényhez állítjuk (programozzuk) be. Éjszakára célszerű a hőmérsékletet visszavenni, és nappalra is csak a szükséges legkisebb hőfokot beállítani.

Központi vagy cirkófűtés esetén a központi termosztát mellett használhatunk termosztatikus elzárószelepet is a radiátorok szabályozására. Ezekre többek között azért is van szükség, mert így elejét vehetjük a lakás vagy ház egyes belső tereinek a túlfűtését.

Mínusz egy egyenlő plusz hat – a funkcionális hőelosztás „tudománya”

Számolgassunk: ha csak 1 °C fokkal lejjebb állítjuk a hőfokszabályzót, akár 6% fűtési energiát is megspórolhatunk.

Mi is az a funkcionális hőelosztás? Elsőre tudományosan hangozhat, pedig pofonegyszerű: minden helyiségben olyan hőmérsékletet állítsunk be, amilyen az adott szobában folytatott tevékenységhez megfelelő komfortérzetet biztosít. A fürdőszobában, a nappaliban vagy a gyerekszobában a 20-22 °C a komfortos. Alváshoz azonban nem csak elég, egészségesebb is a 18 °C fokos hőmérséklet. Nem használt helyiségekben pedig végképp elegendő olyan alacsonyra állítani a hőfokot, ami még nem hűti a fűtött helyiséggel esetleg közös falat. Ha pedig épp nem tartózkodik otthon senki, minden helyiségben célszerű a termosztátot 3-5 °C-kal alacsonyabbra állítani.

Mindehhez szükséges, hogy a radiátorokra termosztatikus (a beállított hőfokon elzáródó vagy kinyíló) szelep legyen felszerelve. Ezzel tud a legegyszerűbben megvalósulni a helyiségenkénti hőmérséklet-szabályozás. Ha ez nincs meg, akkor az Ön lakásának vagy házának egyik egyszerű és kis költségű energiatakarékossági beruházása lehet az ilyen szelepek felszereltetése a radiátorokra. Nem csak takarékosabb lesz a rendszer, hanem komfortosabb is, mert minden helyiségben olyan hőfok lesz, amilyent Ön(ök) igényel(nek). Ezt a munkát mindenképpen célszerű fűtésszerelőre bízni!

Ahhoz, hogy hosszú távon anyagilag érzékeljük a beállítások eredményét, nagy segítség a programozható termosztát.

A programozható szobatermosztátok egyik legnagyobb előnye az energiahatékonyság. Ezekkel a készülékkel mindenki a saját időbeosztásának megfelelően állíthatja be otthona hőmérsékletét. A készülék lehetővé teszi, hogy különböző napszakokra különböző hőmérsékleteket állítsunk be, ami segít csökkenteni az energiaszámlákat. Egyes termosztátotok további fejlett funkciókkal is bírnak, mint amilyen a beépített fagyvédelem, amely segít megakadályozni a csövek befagyását hideg időben, valamint a nyitott ablak érzékelő funkció, amely automatikusan csökkenti a hőmérsékletet, ha nyitott ablakot érzékel.

Vannak olyan programozható szobatermosztátok, amelyek mobiltelefonról távolról is irányíthatók, ezek lehetővé teszik, hogy bárhonnan szabályozhassuk otthonunk, nyaralónk vagy irodánk hőmérsékletét. Ez különösen azok számára hasznos, akik gyakran utaznak, vagy akik távollétükben szeretnék beállítani az otthonukban a hőfokot.

Ha hosszú távon és jelentősen szeretnénk csökkenteni az energiafelhasználást, akkor érdemes befektetni egy kondenzációs kazánba. Bár a kezdeti költségeik viszonylag magasak, pár év alatt megtérülnek, ráadásul energia- és költséghatékonyság szempontjából jó megoldást jelentenek.

Az a gázkazán tudja a legnagyobb hatékonysággal leadni a hőt és felmelegíteni az ingatlant, amelyik műszakilag tökéletes állapotban van, ezért minden fűtési rendszert, és benne különösen a kazánt, legalább évente egyszer szakember által ellenőriztetni kell. A levegős, vízköves radiátor fogyasztja az energiát, ahogy egy rosszul beállított, belső részeinél elszennyeződött kazán is. Egy megfelelően karbantartott, jól beállított készülék akár 5-10% megtakarítást is el tud érni egy elhanyagolthoz képest. A karbantartásra a késő tavaszi, nyári időszakok a legalkalmasabbak, ekkor rövidebb határidővel fog megérkezni a szervizes szakember!

Amennyiben fatüzelésű a rendszer, a legoptimálisabb, ha 2 évvel korábban megvásároljuk a tüzelőt, hogy biztosan jól kiszáradjon, mire fűtésre kerül a sor. A vizes fa égésekor az energia nagy része arra megy el, hogy elpárologtassa a nedvességet a fából, így csökken a fűtőérték. Száraz fából kevesebb is elég.

Konvektoros fűtés esetében a konvektorvezérlés biztosan megtérülő beruházás, mellyel a régebbi, még termosztát nélkül készült konvektorok gázfogyasztását is szabályozhatjuk digitálisan, akárcsak a gázkazánokat, az életvitelünkhöz igazítva.

Az ideális fűtési rendszer kiépítése mellett a fűtési szokásaink átalakítására is szükség van az energiafelhasználás és költségeink csökkentéséhez. A fűtési szezonban a következő tanácsokat érdemes betartani és átültetni mindennapjainkba:

  • Nem is gondolnánk, hogy a fűtőtestek tisztasága mennyiben befolyásolja a működést, pedig a konvektorokra vagy radiátorokra rárakódott szennyeződés miatt jóval több energiára van szükség a helyiség fűtéséhez.
  • Ha szellőztetünk, azt érdemes szakaszosan tenni, többször rövidebb ideig (legalább két ablak kinyitásával) vagyis huzattal, így nem hűl le drasztikusan a szoba.
  • Akadályozzuk a meleg levegő áramlását, ha a fűtőtestet bútorokkal határoljuk, ezért ne zárjuk körbe vagy helyezzünk elé semmit!
  • Ha a függöny nem lóg rá a fűtőtestre, akkor is csökken a hőveszteség!
  • Ha a fűtőtest mögötti falra hővisszaverő anyagot helyezünk (épületgépészeti szakboltokban kapható), azzal visszatükrözzük a meleget a helyiségbe.
  • Bármilyen hosszú időre is hagyjuk el a lakást, ne zárjuk el teljesen a fűtést, ugyanis, ha kihűl, jóval több energia és pénz újra befűteni! Csupán pár fokkal csökkentsük a beállított hőmérsékletet, ezzel is sokat spórolhatunk!

Vonházné Hayer Andrea
ok
leveles épületgépész mérnök
a Gázközösség tagja